Tästä ei grillipihvi paljon parane! Komea kotimainen tomahawk oli pienin kaupasta löytynyt, mutta siinäkin oli 800 grammaa painoa. Tomahawkista tulee mieleen vanhan lännen leffat ja inkkarin kirveeltä pihvi näyttääkin.
Paras lihaa osa on luun vieressä, joten se kuuluu grillaajalle. Hän voi ottaa tomahawkin varresta kiinni ja kaluta sen puhtaaksi kuten kunnon luolanainen.
- 800 g Black Aberdeen –pihvikarjan tomahawk
- mustapippuria
- sormisuolaa
- oliiviöljyä
Yli tuuman paksuinen lihakirves kannattaa maustaa ajoissa. Rouhaise mustapippuria ja ripottele suolaa muutama tunti ennen.
Ota tomahawk huoneenlämpöön pari tuntia ennen grillaamista, jotta paksu pihvi ehtii lämmetä kunnolla. Sivele liha oliiviöljyllä ennen grillaamista.
Kunnon pihvi kaipaa kuumaa hiillosta – ja epäsuoraa sivutulta. Asettele hiilet niin, että voit nostaa pihvin ritilälle hiilien vierelle pois kuumimmasta paikasta.
Grillaa kuumilla hiilillä pihvin pinnat kiinni ja nätin ruskeiksi. Kääntele pihviä myös niin että reunat ruskistuvat.
Siirrä liha kypsymään hiilloksen viereen. Samalla voit grillata kuumien hiilien päällä lisukekasvikset, kesäsipulit, paprikat, latva-artisokat. Käännä välillä pihviä.
Grillasin epäsuorasti tomahawkia 8 minuuttia puoleltaan, yhteensä grillausaika oli noin 20 minuuttia. Tomahawkista tuli melkoisen punaista, juuri meidän makuun sopivan kypsää. Jälleen kerran, grillausajat riippuvat omasta grillistä, keleistä ja tavoitellusta kypsyydestä. Kypsemmän pihvin ystävät voivat grillata kuumilla hiilillä pidempään, samoin epäsuorasti, natureillement.
13.7.2015 10:24
Erinomaisen näköistä! Testailtiin kanssa jokin aika sitten ja ei meinannut mahtua grilliin.
13.7.2015 12:57
Kiitos! On tuo lihakirves melkoinen mötkäle. Meillä on tosin grillissä mittaa lähes metri, mahtuisi vähän isompikin tomahawk 🙂