Vapise kuha! Särkikalojen sukuun kuuluva säynävä on sitten maukasta kalaa! Säyne pärjää maussa niin kuhalle ja kuin siialle.
Takavuosina joskus verkkoja kokiessa tuntui, että nyt on napannut hai tai vähintään iso lohi. Jykevä säynävä taistelee verkot sotkuun ja onkisiimat poikki. Nämä säyneet kalastin valmiiksi fileoituna Kauppahallin Nygrenin tiskistä.
Valitse mahdollisimman isoja fileitä, mieluummin kuin monta pientä. Säyneessä on pirusti ruotoja, mutta se on todellakin kalastamisen ja lautasella perkaamisen vaivan väärti. Onhan jotkut muutkin suuret herkut vaivalloisia, kuten vaikka ravut.
Paistoin fileet kevyesti jauhotettuna, tarjosin spelttirisoton ja kasvisten kanssa.
Pannulla paistetut säynefileet
- 2 säynefileettä
- vehnäjauhoja jauhottamiseen
- oliiviöljyä
- voita
- mustapippuria
- sormisuolaa
- tuoretta tilliä
Kuivaa fileet ja jauhota nopeasti vehnäjauhossa.
Kuumenna paistinpannu oliiviöljyn kanssa. Laita nokare voita pannulle ja kun voin kuohu on laskenut laita fileet pannulle. Paista keskilämmöllä pari kolme minuuttia puoleltaan, riippuen fileiden paksuudesta. Paista säyne kauniin kuultavan lohkeilevaksi, jotta saat ruodot eroteltua. Jos käytät sisävesien särkikalaa, varmista että kala on kypsää.
Mausta sormisuolalla ja mustapippurilla myllystä.
Tarjoiltaessa ripota reilusti tilliä päälle.
Vuoden takainen Kanarian tuliainen Paisaje de las Islas (Malvasia Aromatica y Marmajuelo) sointui täydellisesti oliiviöljyssä ja voissa paistetun säyneen kanssa ja kevyesti voilla maustetun spelttirisoton kanssa. Testasimme myös Vieil Armand Riesling Grand Cru Ollwiller 2017 kanssa, Grand Cru viini jäi jopa vähän vaisuksi.
Ruotovaroitus! Vaikka kala oli perusteellisesti fileoitu, säyneestä löytyy ruotoja keoksi asti.
8.3.2020 18:59
En olekaan koskaan maistanut säynettä. Mutta huh,, kamala kasa ruotoja.
9.3.2020 20:19
Herkullinen kala, ainakin näin kylmien vesien aikaan. Söin kerran Singaporessa rapuja, joista tuli vuoren kokoinen kasa kuoria ja olin korvia myöten chilikastikkeessa. Molemmat ihania ja niin vaivan väärti, omalla tavallaan :).
9.3.2020 07:42
Ihanaa! Jaan niin tuon mielipiteesi, syöväthän ihmiset katkarapujakin, jotka joutuvat kuorimaan tai pistaasipähkinöitä, joita kuoritaan. Kyllä nyt ruotojakin jaksaa nyppiä, jos on herkkua luvassa
9.3.2020 20:24
Todellakin! Blogista löytyy myös vanha ohje uppopaistetusta karage -lahnasta, jonka ruodot vaan katoavat prosessissa. Pitääkin kokeilla särkikaloja samalla ohjeella :). https://ripaustryffelia.wordpress.com/2013/02/02/uppopaistettua-ruodotonta-lahnaa/
17.3.2020 06:44
Minäkään en muista, että olisin tätä kalaa syönyt. Tuo ruotokasa ei näytä kauhean houkuttelevalta 😀 Mutta parempia tuollaiset isot ruodot, jotka näkee ja voi poimia lautasen reunalle.
19.3.2020 15:59
Samaa mieltä Sari, noita ruotoja on paljon helpompi poimia kuin pikkusärkien piikkejä! Maku kyllä palkitsee vaivan :).