Tuore merikorva eli abalone ei ole varmasti se useimmiten Suomessa vastaantuleva äyriäinen. Mutta jos olet onnekas ja löydät reissuillasi tuoreita merikorvia, kannattaa ehdottomasti ostaa! Ostin kaksi elävää merikorvaa Melbournen Queen Victoria -kauppahallista. Tein toisesta sashimia hedelmäsalaatin kanssa. Toisen valmistin kantonilaiseen tapaan höyryttämällä. Kantonilaiseen ohjeeseen voi käyttää myös pakastettua merikorvaa.
Elävän merikorvan valmistaminen vaati hieman sisua ja tekniikkaa. Aika vinkeän näköisiä merikorvat olivat kun ne liikkuivat kuorissaan.
Kalastajana olen tottunut käsittelemään elävää ruokaa ja netistä löytyneillä ohjeilla varsin helppo tekniikkakin selvisi. Sekä hedelmäsalaatin raikkaus että kantonilainen hieman mausteisempi makumaailma sopivat hienosti abalonen merelliseen makuun.
Merikorvasashimia hedelmäsalaatilla
- 1 tuore merikorva
- ½ kiivi pilkottuna ½ cm kuutioiksi
- ¼ mango pilkottuna ½ cm kuutioiksi
- 1-2 rkl oliiviöljyä
- ¼ sitruunan mehu
- shisolehtiä (käytin kevätsipulia paremman puutteessa)
- (sormisuolaa)
Irrota merikorva kuorestaan työntämällä lusikka tai lyhytteräinen veitsi kuoren ja merikorvan väliin. Leikkaa kiinnityslihas poikki. Siivoa pois ruskeat sisälmykset reunasta. Huuhtaise kuori ja merikorva ja kuivaa ne.
Leikkaa merikorva 2 mm ohuiksi viipaleiksi. Alkuperäinen ohje Abalone-sivustolla ei lisää suolaa, mutta minusta se kaipasi hieman lisää suolaisuutta. Maista ensin ja lisää suolaa jos maku mielestäsi sitä vaatii.
Leikkaa kiivistä ja mangosta pieniä kuutioita. Sekoita kulhossa hedelmiin oliiviöljy ja sitruunan mehu.
Tarjoile raikkaan pinot grisin kanssa. Kauppahallista ostamani australialainen pinot gris ei ollut onnistunut ostos, mutta voisin hyvin kuvitella että alsacelainen pinot gris tai riesling olisi hienosti kantanut maut.
Ohje on peräinen Abalone-sivustolta.
Kantonilainen abalone
- 1 merikorva
- veitsenkärjellinen julienneksi pilkottua tuoretta inkivääriä
- veitsenkärjellinen tuoretta chiliä
- veitsenkärjellinen pilkottua valkosipulia
- tuoretta korianteria muutama lehti
- soijakastiketta
- 2 cm julienneksi pilkottua kevätsipulia
- 1 rkl oliiviöljyä
- vettä höyryttämiseen
Puhdista merikorva samalla tavalla kuin edellä. Huuhtaise kuori ja merikorva ja kuivaa ne.
Pilko mausteet.
Laita merikorva takaisin kuoreensä, mausta tuoreella pilkotulla inkiväärillä ja valkosipulilla.
Laita siivilä kattilaan ja vettä sen verran, ettei kiehuva vesi yllä siivilään. Varaa kansi hollille. Nosta vesi kiehuvaksi.
Laita merikorva kuorineen mausteineen siivilään, kansi päälle ja höyrytä 3-5 minuuttia.
Merikorvan höyrystyessä kuumenna pannulla oliiviöljy, soijakastike, kevätsipuli, chili ja korianteri.
Nosta merikorva kuorineen tarjoilulautaselle ja kaada kuuma mausteseos päälle. Nauti välittömästi.
Tämä ohje on peräisin Weekend Notes -sivustolta.
Hieman tulisten makujen kanssa suosittelisin ruokajuomaksi kevyttä alsacelaista gewürstramineria.
Maut olivat herkullisia kummassakin ohjeessa. Jälkimmäinen ohje toimi minusta paremmin, ehkä siksi että sashimi oli hieman sitkeää. Japaninlaiset ja korealaiset käyttävät babyabaloneja sashimina. Nämä abalonet olivat varmaankin jo isompia ja ehkä siksi kypsennys toimi paremmin. Höyryttämällä merikorvasta tuli mehevää, vaikka siinä oli vielä hieman purutuntumaa jäljellä.
Edellisen kerran söin merikorvaa Soulissa mahtavassa mereneläväravintolassa. Sekin oli kyllä mureaa ja mahtavan makuista.